Tworzenie prezentacji multimedialnej to wymagające zadanie. Żeby ułatwić sobie pracę, warto wiedzieć, które z działań należy wykonać w pierwszej kolejności. Wówczas cały proces przebiegnie sprawniej. Jakie są etapy tworzenia prezentacji multimedialnej?
Określenie tematu prezentacji multimedialnej, jej celu i grupy docelowej
Każda prezentacja multimedialna musi mieć temat. Dlatego pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest właśnie określenie tematu. Zastanów się więc dobrze, o czym chcesz opowiedzieć. Zapisz temat oraz kilka jego wariacji (na początku trudno bowiem określić jego ostateczne brzmienie). Liczba propozycji, jakie Ci się nasuną, nie jest aż tak istotna. Ważne jest natomiast to, aby toku tworzenia prezentacji zanadto nie odbiegać od myśli przewodniej. Zbyt rozwlekła prezentacja to najgorsze, co możesz zaserwować swoim widzom. Szybko ich ona znudzi i pozostawi wrażenie straconego czasu.
Jeśli etap określenia tematu masz już za sobą, pora na wyznaczenie celu prezentacji multimedialnej. Zastanów się, czy ma ona pełnić wyłącznie rolę informacyjną, czy może skłaniać do refleksji, wywołać radość albo zachęcać do zakupu. Pamiętaj, że jedna prezentacja multimedialna może mieć kilka celów. Określ więc cel nadrzędny oraz cele poboczne. Krok ten pozwoli Ci ustalić hierarchię tego, co planujesz powiedzieć i ułatwi wyodrębnienie ważnych treści, które umieścisz na slajdach.
Następnie określ grupę docelową. Ustal, kto będzie Cię słuchał. Czy będą to osoby dobrze obeznane z tematem Twojej prezentacji, czy może odbiorcy, którzy nie mają dużej wiedzy z danej dziedziny? Zastanów się również, jaki stosunek emocjonalny mają do prezentowanych treści. Czy interesują się tym tematem, czy może nie są nim szczególnie zainteresowani?
Określenie grupy docelowej ułatwi Ci dobór środków wyrazu. Te same wyniki sprzedaży inaczej bowiem przedstawisz zarządowi, a inaczej pracownikom.
Wykonanie planu i konspektu prezentacji oraz gromadzenie materiału
Po ustaleniu tematu, celu i grupy docelowej należy wykonać plan i konspekt prezentacji multimedialnej. Koniecznie musi się w niej znaleźć:
- slajd tytułowy,
- slajd z planem wystąpienia,
- slajdy wyczerpujące temat prezentacji,
- slajd podsumowujący,
- slajd z bibliografią,
- slajd zamykający.
Następnie należy zgromadzić materiał, który będzie wyczerpywać temat. Opracowując treść, trzymaj się przyjętego planu i konspektu. Dzięki temu unikniesz nazbyt rozwlekłej i szczegółowej prezentacji. Zastanów się, na jakie pytania związane z tematem chcesz odpowiedzieć słuchaczom. Postaw się na ich miejscu i pomyśl, co może ich zainteresować. O ile to możliwe, wyszukaj ciekawostki i branżowe smaczki.
Pamiętaj, że suche przedstawienie faktów jest mało interesujące, ale jeśli umożliwisz odbiorcom wykorzystanie tych faktów do realizacji ich indywidualnych celów, zyskasz uwagę. Zgromadzony materiał uszereguj i podziel na krótsze fragmenty.
Wybór narzędzia i tworzenie slajdów
Po opracowaniu materiału pora na wybór narzędzia. Skorzystać możesz z różnych opcji. Jedną z najchętniej wybieranych jest program PowerPoint. Umożliwia on tworzenie atrakcyjnych prezentacji multimedialnych. Wyposażony jest w wiele opcji i efektów, które pozwalają urozmaicić prezentowane treści. Nic więc dziwnego, że jest tak popularny.
Użytkownicy cenią go również za prostotę obsługi. Tworzenie slajdów, w tym dodawanie treści, grafik i efektów, jest intuicyjne i nie powinno nastręczać Ci problemów. Żeby jednak osiągnąć biegłość w tworzeniu prezentacji w PowerPoint, należy stworzyć ich co najmniej kilkadziesiąt. Dopiero wówczas potencjał programu ukazuje się w pełnej krasie.
Jeżeli nie masz doświadczenia w tworzeniu prezentacji multimedialnych lub nie chcesz tracić czasu na przygotowanie slajdów, zadanie to możesz powierzyć specjalistom. Na rynku funkcjonują bowiem firmy, które zajmują się tworzeniem prezentacji multimedialnej. Eksperci wyręczą Cię w każdym działaniu i przygotują profesjonalny pokaz, który przypadnie do gustu Twoim słuchaczom.