Transport morski to najpopularniejszy sposób przewozu ładunków w handlu międzynarodowym. Szacuje się, że drogą morską przemieszcza się od 70 do ponad 80 procent wszystkich produktów wytworzonych na świecie. Nic więc dziwnego, że usługi spedycji morskiej cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jakie działania obejmuje spedycja morska? Czy pozwala na transport towarów w bezpiecznych warunkach?
Spedycja morska – co to? Działania przeprowadzane przez specjalistów
Rozwój branży TSL sprawił, że transportowanie towarów nawet w najbardziej odosobnione zakątki świata nikogo już nie dziwi. Spośród wszystkich rodzajów transportu, które pozwalają dostarczać towary na dalekie odległości, to właśnie transport morski uznawany jest za najbardziej ekonomiczny. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy tak chętnie z niego korzystają.
Żeby jednak przewożone drogą morską towary dotarły do swoich odbiorców o czasie i w niezmienionym stanie, istotna jest odpowiednia organizacja transportu. I tym właśnie zajmuje się spedycja morska. Obejmuje ona szereg działań, które mają na celu terminowe i bezpieczne dostarczenie ładunku z punktu A do punktu B.
W ramach spedycji morskiej profesjonalne firmy najczęściej oferują:
- opracowanie trasy, która będzie optymalna dla przedsiębiorcy zarówno pod względem czasu, jak i kosztów,
- pomoc w wyborze kontenera,
- zarezerwowanie miejsca na statku,
- organizację magazynowania, załadunku oraz przeładunku towarów w kraju i za granicą,
- obsługę celną i pomoc w załatwieniu wszystkich formalności,
- transport towarów do i z portów (transport dowozowy),
- dodatkowe usługi portowe.
Decydując się na współpracę z profesjonalną firmą, otrzymujesz kompleksową obsługę logistyczną i spedycyjną. Taki podmiot dysponuje bowiem fachową wiedzą i niezbędnym doświadczeniem. Współpracuje również z armatorami morskimi oraz innymi przewoźnikami, dzięki czemu jest w stanie bezpiecznie i na czas dostarczać ładunki.
Spedycja morska – jak bezpiecznie przetransportować towary?
Wybór odpowiedniej firmy spedycyjnej to najlepsze, co można zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo swoim towarom. Profesjonalny podmiot nie tylko zdejmie z Ciebie ciężar organizacji transportu, ale również pomoże w wyborze odpowiedniego kontenera, co zagwarantuje ładunkowi należytą ochronę. Wśród dostępnych opcji wymienia się:
- transport pełnokontenerowy (FCL) – to opcja polecana w przypadku dużych przedsiębiorstw i przewozu ładunków o niestandardowych wymiarach. W tym przypadku cały kontener jest rezerwowany i wykorzystywany przez jednego nadawcę/odbiorcę,
- transport drobnicowy (LCL) – to opcja przeznaczona dla przedsiębiorstw, które realizują mniejsze importy/eksporty. W tym przypadku firma wykorzystuje część kontenera, dzieląc przestrzeń z przesyłkami innych podmiotów. Taka opcja pozwala zminimalizować koszty transportu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że czas oczekiwania na ładunek jest wówczas dłuższy niż w przypadku FCL.
Żeby usprawnić transport ładunków drogą morską, wymiary kontenerów zostały ustandaryzowane. Najczęściej występują one w wymiarach ISO 10’, ISO 20’ oraz ISO 30’ (wysokość 2,59 m, a długość kolejno 3, 6 i 12 metrów). Planując transport towarów, należy więc mieć na uwadze te ograniczenia.
Nie oznacza to jednak, że jeśli ładunek przekracza przyjęte normy, musisz zrezygnować z transportu morskiego. Profesjonalna firma powinna zaproponować Ci inne rozwiązania, takie jak kontenery podwyższane (High Cube o wysokości 2,9 m) kontenery open top, które nie mają stałego dachu (są przykryte plandeką) czy też kontenery flat rack – to warianty pozbawione dwóch dłuższych ścian i dachu.
Dzięki transportowi morskiemu możesz dostarczać towary nawet w najdalsze zakątki globu. Taka podróż zawsze wiąże się z ryzykiem. Dlatego jej organizację warto zlecić profesjonalnej firmie spedycyjnej. Firma nie tylko zajmie się wszelkimi formalnościami, ale również dobierze odpowiedni kontener i zadba o odpowiedni załadunek i rozładunek. W efekcie transportowane towary będą bezpieczne. Zaoferuje klientowi również ubezpieczenie, które pokryje straty związane z ewentualnym zniszczeniem ładunku lub jego nieterminową dostawą.