Niezwykłe bogactwo polskich gór zostało ukryte w jednym z wyjątkowych produktów – oscypku. Jest to wędzony ser z mleka owczego, który jest nie tylko prawdziwą ucztą dla podniebienia, ale również symbolem dziedzictwa kulturowego południowej części Polski. Poznaj fascynujące pochodzenie oscypka i sprawdź, jak najczęściej podaje się go w restauracjach w Zakopanem i nie tylko.
Historia oscypka
Oscypek, ten wyjątkowy ser o głębokim smaku i aromacie, kryje w sobie fascynującą historię, sięgającą aż XV wieku. To wtedy pasterze z Wołoszczyzny przybyli na Podhale, zaczynając hodować owce i wytwarzać ser z zebranego mleka. Oscypek zdobył wówczas uznanie nie tylko na Podhalu, ale także na dworze królewskim. Stał się tym samym produktem cenionym produktem w całej Polsce.
Cechą charakterystyczną oscypka jest wrzecionowaty kształt, żółtawy kolor oraz lekko twarda i sucha skórka, pod którą skrywa się miękkie wnętrze sera. Wyróżnia się słonym, a jednocześnie lekko ostrym smakiem i dymnym aromatem. Jego smak zależy od wielu czynników, między innymi jakości mleka, rodzaju podpuszczki, a także temperatury czy czasu solenia i wędzenia.
Różne sposoby podania oscypka
Według wielu osób oscypek najlepiej smakuje na ciepło – podgrzany na patelni bądź grillu. Jest to ser, który doskonale sprawdza się zarówno jako przekąska, jak i dodatek do sałatek, naleśników, a nawet pierogów. Sposób jego podania zależy głównie od regionu Polski, jak i indywidualnych preferencji smakoszy.
Kuchnia regionalna – Zakopane
W Zakopanem oscypkiem można delektować się na wiele sposobów. Najczęściej podaje się go z żurawiną albo z boczkiem i cebulą. Natomiast miłośnicy grzybów mogą posmakować również oscypka z ich dodatkiem. Na bazie borowików, maślaków lub podgrzybków tworzy się sos, którego smak staje się wyrazisty dzięki dodatkowi szczypiorku lub koperku. Oscypek podawany w Zakopanem zazwyczaj jest albo podgrzewany albo podawany w panierce.
Jak podaje się osypek w pozostałych rejonach kraju?
Oscypek zdobył serca nie tylko mieszkańców południowej części Polski, ale także innych rejonów krajów, gdzie eksperymentuje się z łączeniem go z przeróżnymi dodatkami. W Wielkopolsce oscypek zagościł w świecie zup, dodając bogactwa smakowego żurkowi czy barszczowi czerwonemu. Ser, rozpuszczając się w ciepłej zupie, nadaje jej intensywnego aromatu. Nieco inny sposób to podanie oscypka z pieczywem oraz masłem, co stanowi lekką, acz sytą przekąskę, cieszącą podniebienia nawet zagorzałych fanów tradycyjnej kuchni.
Na Mazowszu oscypek jest podawany z miodem gryczanym – jest to słodko-pikantna propozycja, która może stanowić oryginalną formę deseru. Zdarza się także, że zostaje posypany orzechami, dzięki czemu świetnie komponuje się z lokalną tradycją.
Natomiast na Śląsku oscypek jest dodatkiem do zapiekanek. W połączeniu z ziemniakami, cebulą i żółtym serem, a także ketchupem lub sosem czosnkowym, sprawia, że jest to charakterystyczne i wyraziste w smaku danie.
Oscypek, choć pochodzący z Podhala, podbija serca smakoszy w całym kraju. Sprawia to, że często jest podrabiany przez lokalnych producentów. Przed zakupem tego sera warto więc upewnić się, że jest on oryginalny.
Choć produkt ten dostępny jest coraz szerzej na terenie całego kraju, jego prawdziwy smak możesz poczuć dopiero będąc w górach. Wybierz się do restauracji w Zakopanem i poproś o specjały z oscypkiem. Możesz się zdziwić, w jak wielu wydaniach jest on obecnie serwowany!