Dlaczego warto zdecydować się na konsulting w zakresie ochrony środowiska?

Engineer, contractor, architect, investor teamwork. Group of construction people talking and planning work, holding blueprint

Usługi konsultingu w zakresie ochrony środowiska cieszą się rosnącą popularnością. Dlaczego warto z nich skorzystać? Czym jest konsulting środowiskowy? Na jakie wsparcie można liczyć w jego ramach? Oto odpowiedzi na te pytania.

Czym jest konsulting środowiskowy? Jakie wsparcie może obejmować?

Konsulting środowiskowy to nic innego jak profesjonalne doradztwo w zakresie ochrony środowiska. Świadczony jest przez wyspecjalizowane podmioty na rzecz zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i średnich, małych i mikro firm, a także instytucji. Zakres konsultingu środowiskowego jest szeroki. Ogólnie mówiąc, doradztwo może obejmować różne aspekty związane z wpływem działalności przedsiębiorstw lub instytucji na stan środowiska oraz zdrowie i warunki życia okolicznych mieszkańców.

Profesjonalna firma zajmująca się konsultingiem w zakresie ochrony środowiska może sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadzi działalność zgodnie z obowiązującymi normami środowiskowymi. Co więcej, podmiot służy wsparciem w przygotowywaniu wniosków o pozwolenia środowiskowe oraz przeprowadza niezbędne badania i pomiary. Dokonuje audytów ekologicznych, a także radzi, jakie rozwiązania wdrożyć, by działalność miała jak najmniejszy wpływ na środowisko, a implementacja zmian nie równała się z dużym wzrostem wydatków.

Konsulting w zakresie ochrony środowiska – dla kogo jest wskazany?

Praktycznie każda działalność w mniejszym bądź większym stopniu korzysta ze środowiska naturalnego i ma na nie wpływ. Prędzej więc czy później większość firm i instytucji będzie potrzebować profesjonalnego doradztwa w zakresie ochrony środowiska, zwłaszcza że świadomość ekologiczna konsumentów rośnie z miesiąca na miesiąc. W związku z tym coraz częściej przyglądają się oni zmianom, jakie firmy i instytucje pozostawiają w środowisku.

Znaczenia nabiera nie tylko to, czy firma dopełnia obowiązków formalno-prawnych wiążących się z ochroną środowiska, ale również, czy na własną rękę wdraża ekologiczne rozwiązania. Tymczasem bez profesjonalnego doradztwa trudno zidentyfikować obszary wymagające naprawy lub udoskonalenia. Współpraca z firmą konsultingową daje gwarancję, że podejmowane działania przyniosą pożądane rezultaty, a przy okazji nie zrujnują firmowego budżetu. Wymaga to bowiem interdyscyplinarnej wiedzy oraz doświadczenia, czym dysponują specjaliści z firmy konsultingowej. Nierzadko również wymaga posiadania specjalistycznego oprogramowania modelującego emisję gazów i pyłów do powietrza lub emisję hałasu do środowiska czy też sprzętu pomiarowego i akredytacji, którymi dysponują firmy konsultingowe.

Dlaczego warto zdecydować się na konsulting w zakresie ochrony środowiska?

Prowadzenie działalności gospodarczej bywa obwarowane wieloma wymogami. Części z nich dotyczy kwestii środowiskowych. Pozwolenie na emisję gazów i pyłów do atmosfery, pozwolenie na wytwarzanie / przetwarzanie odpadów czy też pozwolenie wodnoprawne to tylko niewielki wycinek formalności, o których przedsiębiorca musi pamiętać w określonych przypadkach, zanim ruszy z działalnością.

Brak dopełnienia obowiązków formalno-prawnych może skutkować nałożeniem dotkliwych kar lub konieczności wnoszenia opłat podwyższonych. Żeby ich uniknąć, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z istnienia wymogów, a następnie je wypełnić. Konsultując się z profesjonalną firmą doradczą, zyskasz wiedzę na ich temat oraz rzetelne wsparcie w procesie dopełniania formalności polegające np. na opracowaniu operatu wodnoprawnego, zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji czy też dokonaniu diagnozy w zakresie formalno-prawnym dotyczącym przedsięwzięcia.

Działania te najczęściej nie są związane z podstawową działalnością zakładu, jednak należy je wykonać – i to z najwyższą starannością. Warto to zlecić rzetelnej firmie, co zagwarantuje poprawność i zgodność z wymogami prawa. To oszczędność czasu i kosztów. Przedsiębiorca nie musi bowiem angażować wewnętrznych zasobów firmy i może skupić się na kwestiach związanych z rozwojem działalności.

Na konsulting w zakresie ochrony środowiska decyduje się coraz więcej firm – zarówno dużych i małych, jak i tych, które w ograniczonym stopniu oddziałują na środowisko. Świadomość ekologiczna przedsiębiorców rośnie bowiem z roku na rok. W związku z tym coraz większa ich rzesza chce dołożyć własną cegiełkę do zrównoważonego rozwoju. Dzięki profesjonalnemu wsparciu z zewnątrz mogą tego dokonać zgodnie ze specyfiką prowadzonej działalności.

Źródło: EkoMeritum – konsulting w zakresie ochrony środowiska

More in Biznes

You may also like

Comments are closed.