Samodzielnie czy z pomocą fachowców – jak walczyć z insektami?

walka-z-karaluchami

Atak insektów może pojawić się znienacka. Pluskwa domowa, karaluchy czy inne owady atakujące budynki mieszkalne, firmowe bądź też użyteczności publicznej, są bardzo poważnym problemem. Niektóre osoby wykorzystują do walki z nimi wyłącznie domowe metody lub też preparaty dostępne w ogólnej sprzedaży. W przypadku, gdy występuje silne zarobaczenie, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmują się profesjonalną dezynsekcją.

Dlaczego należy pozbyć się insektów?

Osoby, które bagatelizują obecność insektów często popełniają błąd, ponieważ niektóre owady są nosicielami poważnych chorób. Do tej grupy z pewnością zalicza się karalucha. Wszystkożerny karaluch żyje w piwnicach, zsypach na śmieci, śmietnikach, zlewach i pomieszczeniach z dostępem do wody. Prowadzi tryb nocny i zazwyczaj unika konfrontacji z człowiekiem.

Karaluchy mogą pojawić się zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i kompleksach mieszkalnych starszego typu. To owady, które mogą być nosicielami poważnych chorób, między innymi zarazków, bakterii bądź też chorobotwórczych pasożytów, między innymi zarazków grypy, cholery lub gruźlicy. Karaluchy, które mają styczność z pożywieniem, zanieczyszczają je. Z kolei pluskwy domowe żywią się ludzką krwią bądź też bytują na organizmach stałocieplnych. W trakcie ugryzienia również mogą przenosić do krwiobiegu żywiciela groźne bakterie lub wirusy.

Domowe metody na walkę z insektami

Osoby, które zidentyfikowały wyłącznie niewielką liczbę owadów, jakie zagnieździły się w mieszkaniu lub domu, w budynkach firmowych lub użyteczności publicznej, mogą zdecydować się na wykorzystanie domowych metod walki z insektami. Do tej kategorii z pewnością zaliczają się preparaty dostępne w ogólnej sprzedaży. Można je nabyć zarówno w supermarketach, sklepach przemysłowych, jak i w punktach chemicznych bądź też innych podmiotach handlowych oferujących między innymi akcesoria i produkty ogrodnicze.

Domowe sposoby na pluskwy lub karaluchy oparte są na zastosowaniu żeli, które mogą być kupowane w kioskach lub supermarketach. Preparaty te jednak nie zawsze działają, są tanie i mają słabą jakość. Zazwyczaj osoby, które decydują się na zastosowanie tych metod, często nie wiedzą, w jaki sposób wykorzystać je do walki z insektami. Istnieją także gotowe opryski, które można nabyć w sklepach i na bazarach. Jednakże są one niebezpieczne dla zwierząt domowych, ponieważ mogą one przyczynić się do ich śmierci – szczególnie, gdy oprysk na insekty stosowany jest w sposób nieodpowiedni. Powszechnie reklamowane pułapki klejące na owady z pewnością mogą posłużyć do monitorowania insektów, ale nie do ich zwalczania.

Profesjonalna walka z owadami w domach, mieszkaniach, budynkach firmowych i użyteczności publicznej

Wykorzystanie do pomocy specjalistów z zakresu dezynsekcji to jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych metod, aby pozbyć się owadów. Pluskwa domowa może być pokonana przy użyciu zamgławiania ULV, nawet, gdy zaczęła ona kolonizować się, a jej gniazda znajdują się w wielu pomieszczeniach w domu lub mieszkaniu.

Zamgławianie ULV polega na zastosowaniu bardzo silnego preparatu owadobójczego zmieszanego z wodą. Specjalista stosujący tę metodę walki z pluskwą domową, jest w stanie wybrać odpowiedni preparat, a także zastosować stężenie pozwalające na utylizację tego rodzaju insektów. Należy pamiętać, że samodzielne stosowanie zamgławiania ULV może być niebezpieczne dla osoby, która nie ma wiedzy z zakresu chemikaliów.

Także w przypadku karaluchów można wykorzystać popularne metody. Są nimi oprysk stosowany na klatkach schodowych, w piwnicach i zsypach na śmieci czy żel na karaluchy. Ten ostatni zawiera atraktor, który pobudza aparat węchowy karalucha. Profesjonalny żel na karaluchy również nie powinien być stosowany przez osoby niewykwalifikowane. Także pozbycie się dużej liczby prusaków lub przybyszki amerykańskiej wymaga zastosowania profesjonalnych metod. Tylko wówczas można zadbać o to, aby owady te nie pojawiły się ponownie w budynkach.

Domowe sposoby walki z insektami są skuteczne, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta preparatów reklamowanych, jako owadobójcze. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich nie mogą być stosowane samodzielnie, ponieważ zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców danego lokum. Warto zwrócić uwagę na to, że profesjonalna dezynsekcja powinna być zastosowana, jeśli doszło do kolonizowania insektów i ich niekontrolowanego rozmnażania się. Wykonana przez fachowców, zapewnia skuteczną utylizację insektów.

More in Dom i ogród

You may also like

Comments are closed.