Rękawiczki medyczne zabezpieczą dłonie podczas zabiegów  

Odpowiednie zabezpieczenie dłoni jest kluczowe w wielu branżach. Ważne jest jednak dobranie rękawiczek ochronnych do zagrożenia na danym stanowisku. Pracownicy ochrony zdrowia codziennie stykają się z różnymi patogenami i potencjalnym zagrożeniem biologicznym. Wszelkie zabiegi są więc obarczone ryzykiem zakażenia bakteriami bądź grzybami. Dlatego tak ważna podczas zabiegów jest ochrona dłoni za pomocą rękawiczek medycznych.

Czym są rękawiczki medyczne

Rękawiczki medyczne to środek ochrony dłoni pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z różnymi czynnikami biologicznymi, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Rękawice mogą być z lateksu, nitrylu bądź winylu. Każdy z tych materiałów ma inne cechy, jednak łączy je zapewnienie skutecznej ochrony dłoni podczas zabiegów.

Rękawiczki lateksowe są najpopularniejszym rodzajem rękawiczek medycznych. Są wykonane z naturalnego kauczuku, dzięki temu są elastyczne, trwałe i wytrzymałe. Ich wadą jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej – lateks jest alergenem. Dla alergików odpowiedniejsze są rękawiczki nitrylowe, wytwarzane również z kauczuku, jednak całkowicie syntetycznego, powstającego w warunkach laboratoryjnych. Taki proces technologiczny eliminuje reakcje alergiczne. Rękawiczki nitrylowe są elastyczne, jednak mniej wytrzymałe niż lateksowy odpowiednik. Zdecydowanie łatwiej je uszkodzić lub rozerwać, ale przyjemniej pracować, ponieważ dają efekt drugiej skóry. Oznacza to, że są tak delikatne, że można wykonywać precyzyjne prace i bez trudu chwytać niewielkie obiekty. W tych rękawiczkach łatwo wyczuć fakturę i strukturę przedmiotów, jest to szczególnie istotne w pracy stomatologa czy innego lekarza.

Ostatni rodzaj rękawiczek medycznych to rękawiczki winylowe. Wytwarzane są z plastyfikowanego polichlorku winylu, czyli prościej mówiąc – z PCV. I choć są znacznie wytrzymalsze od rękawiczek lateksowych i nitrylowych, to jednak kosztem mniejszej elastyczności.

Przed czym chronią rękawiczki medyczne

Rękawiczki medyczne mają za zadanie ochronę pracowników służby zdrowia przed płynami ustrojowymi oraz różnego rodzaju patogenami: wirusami, bakteriami czy grzybami. Drobnoustroje mogą być one przenoszone przez krew, przez kontakt z błoną śluzową osoby chorej. Nie każdy czynnik zagrożenia biologicznego jest widoczny gołym okiem, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniego zabezpieczenia.

Rękawiczki lateksowe i nitrylowe stwarzają nieprzenikalną barierę dla zdecydowanej większości wirusów, bakterii i grzybów. Jednak rękawiczki winylowe, choć doskonale zabezpieczają przed płynami ustrojowymi, nie są tak skuteczne w ochronie przed patogenami. Najczęstszymi czynnikami szkodliwymi, przed którymi powinny chronić rękawiczki medyczne, są wirusy zapalenia wątroby typu B (HBV) i typu C (HCV) i wirus HIV. Rękawiczki medyczne zabezpieczają przed zakażeniem bakteriami paciorkowca, gronkowca złocistego, pasożytami i grzybami, które zawsze bytują na człowieku.

Stosowanie rękawiczek medycznych podczas zabiegów

Stosowanie rękawiczek medycznych jest konieczne nie tylko podczas operacji, a więc nie tylko przez chirurgów i instrumentariuszki. Takie zabezpieczenie powinni stosować także stomatolodzy, pielęgniarki, kosmetolodzy i lekarze innych specjalności. Rękawiczki medyczne są odpowiednią profilaktyką zakażeń przed chorobami przenoszonymi zarówno przez płyny ustrojowe, jak i kontakt ze skórą czy z błoną śluzową chorego. Czynnikiem ryzyka może być nawet drobna rana na skórze osoby wykonującej zabieg, bo wtedy drobnoustroje mają otwartą drogę do wnętrza organizmu. Zdarza się, że ludzie są nosicielami patogenów, nie zdając sobie z tego sprawy. Z tych powodów stosowanie rękawic medycznych chroni nie tylko pracowników służby zdrowia i branży kosmetycznej, ale także ich pacjentów i klientów.

Źródło: Glovex – sklep BHP

More in Lifestyle

You may also like

Comments are closed.