Co robić z niemowlakiem, gdy przychodzi upragniona chwila wolnego, lub weekend, podczas którego prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne? Aura za oknem w żadnym wypadku nie musi oznaczać dla rodziców kolejnych godzin spędzonych w czterech ścianach. Basen i nauka pływania dla niemowląt do doskonały sposób na to, by nieco pomóc naszemu maleństwu w rozwoju, ale także, by zacisnąć z nim więzi. Dlaczego wyjścia na basen z niemowlakiem to dobry pomysł? Od kiedy niemowlę może chodzić na basen i jak się za to zabrać?
Korzyści wynikające z zajęć na basenie dla niemowląt
Wizyty na basenie z najmniejszymi dziećmi, choć zdarzały się sporadycznie, nigdy wcześniej nie cieszyły się tak dużą popularnością, jak teraz. Kiedyś w społeczeństwie panowało przeświadczenie, że pływalnie i baseny są zarezerwowane jedynie dla pływających, oraz ewentualnie dla dzieci, nad którymi nie trzeba sprawować opieki przez cały czas.
Teraz jednak, przechadzając się po popularnych aqua parkach, a nawet po mniejszych pływalniach z powodzeniem zauważymy wiele rodzin z dziećmi – nawet tymi najmniejszymi.
Istnieje wiele powodów, dla których taka forma spędzania czasu z małymi dziećmi jest wskazania. Przede wszystkim pływanie od najmłodszych miesięcy życia dziecka wpływa pozytywnie na stymulację ruchową, a także równowagę i układ oddechowy, który dopiero rozwija się i przywyka do regularnego oddychania.
To jednak nie wszystko. Tak istotna dla najmniejszych dzieci odporność ulega zwiększeniu, co w przyszłości może zaowocować mniejszym ryzykiem łapania okazjonalnych katarów lub innych wirusów. To jednak, co stanowi największą korzyść to nowe, zupełnie inne doświadczenia naszego maleństwa.
Mały człowiek poprzez wizytę na basenie lepiej poznać swoje ciało, a także zyska znacznie większą swobodę ruchu. Miłe i niewinne zabawy w basenie, zbliżające rodziców i dzieci stanowią zaczątek do rozwoju w aspekcie osiągania kolejnych ważnych umiejętności pływackich.
Kiedy zacząć pływanie z dzieckiem?
To pytanie, które z pewnością zada sobie każdy rodzic kilkumiesięcznego dziecka. Prawda jest jednak taka, że naukę pływania należy rozpocząć jak najszybciej, nawet w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia.
Tak szybka adaptacja maleństwa do warunków panujących na basenie zwiększy horyzonty oraz ułatwi przyszłe spotkania z wodą. To przy okazji niezwykle miła okazja do spędzenia czasu razem, czego, jak wiele rodziców przyznaje, brakuje w ferworze codziennych obowiązków. Miło więc z wyjścia na basen z naszym maleństwem zrobić sobie małą tradycję.
Jak zabrać się za naukę pływania dla niemowlęcia?
Czy jesteśmy w stanie samodzielnie nauczyć nasze kilkumiesięczne dziecko bawić się w basenie? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by próbować urozmaicić czas i wymyślać różne ciekawe, niewinne zabawy dostosowane do wieku dziecka.
Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w tym zakresie specjalistami, a nasze starania mogą zupełnie niechcący zrobić krzywdę. Dlatego też przynajmniej na początku rekomenduje się uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach przeznaczonych dla najmłodszych pływaków.
Takie zajęcia z nauki pływania dla najmłodszych są organizowane coraz częściej przez duże pływalnie i aquaparki, a wykwalifikowany ratownik lub instruktor poprowadzi takie zajęcia w sposób bezpieczny i atrakcyjny zarówno dla naszego niemowlaka, jak i asystującego mu rodzica.
źródło: https://movecamp.pl/