Rynek produktów używanych kwitnie. Coraz częściej kupujemy przedmioty i urządzenia z drugiej ręki. Nie inaczej jest w przypadku kompresorów. Jednak rozwiązanie to ma tak samo dużo zwolenników co przeciwników. Jak prezentuje się ich żywotność, jak kształtuje się cena, a także, w jakich zadaniach i zastosowaniach mogą sprawdzić się kompresory używane? Przedstawiamy wszystkie wady i zalety wykorzystywania używanych sprężarek.
Czy warto decydować się na zakup używanej sprężarki?
Najczęstszą przyczyną niechęci do używanych maszyn jest przekonanie, że są to produkty gorszej jakości. Jednak jest to błędne stwierdzenie, które dotyczy jedynie niewielkiego odsetka urządzeń z drugiej ręki. Dotyczy to również używanych kompresorów wytwarzających sprężone powietrze. Bez wątpienia ich ogromną zaletą jest niższa cena niż przy zakupie nowego sprzętu. Niektóre firmy, z różnych powodów, nie mogą sobie pozwolić na inwestowanie w fabrycznie nowe sprężarki. Dotyczy to przedsiębiorstw, które dopiero startują na rynku i pracują na swoje zyski, a także tych, które borykają się z niepewną sytuacją ekonomiczną. Niezależnie od przyczyn, warto poznać zalety używanych kompresorów, ponieważ stanowią one dużo tańszą i równie funkcjonalną alternatywę dla nowych sprężarek.
Zalety używanych kompresorów
Zaletą używanych kompresorów, która zawsze jest wymieniana jako pierwsza, jest ich niska cena. Jak zawsze w przypadku produktów z drugiej ręki możemy oczekiwać, że będą one tańsze, niż ich nowe odpowiedniki. Jednak warto również zwrócić uwagę na jakość. Wybierając zadbaną sprężarkę od wiarygodnego sprzedawcy, możemy mieć pewność, że kupujemy urządzenie, które posłuży nam bezawaryjnie jeszcze przez lata. Odpowiednio przemyślany zakup sprawi, że zyskamy nie tylko pod względem ekonomicznym, kupując tańszy sprzęt, ale również wzbogacimy się o sprawne, efektywne, funkcjonalne i wydajne urządzenie.
Pamiętajmy, że używany kompresor powinien on być dostosowany do potrzeb zakładu podobnie, jak przy wyborze nowej sprężarki. Rynek produktów używanych jest tak rozległy, że przed rozpoczęciem poszukiwań warto dokładnie określić swoje potrzeby i zawęzić poszukiwania. To również kolejna zaleta używanych kompresorów, możemy je znaleźć w takich parametrach, jakich potrzebujemy, bez kompromisów.
A co z gwarancją na używaną sprężarkę? Mogłoby się wydawać, że jej brak to największa wada używanych kompresorów. Jednak wcale nie musi tak być. Oczywiście używane urządzenia nie są objęte gwarancją producenta. Jednak bywa, że sprzedawcy udzielają gwarancji na swoje produkty na pewien określony czas. Warto dopytać o tę kwestię w czasie zakupu.
Na co należy uważać, czyli jak wybrać używany kompresor
Zakupy na rynku wtórnym to dość duża sztuka. Jednak staje się ona łatwiejsza jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem poszukiwań używanego kompresora poznajmy dokładnie potrzeby naszego zakładu i na tej podstawie wybierzmy kompresor o określonych parametrach. Pozwoli nam to poszukiwać wyłącznie maszyny, której rzeczywiście potrzebujemy, bez kompromisów. Nie trzeba godzić się tutaj na półśrodki, tylko dlatego, że kupujemy używaną sprężarkę. Możliwości wyboru jest tak wiele, że bez trudu znajdziemy dokładnie to, czego szukamy.
W dalszej kolejności pamiętajmy o sprawdzeniu licznika kompresora. Liczbę przepracowanych przez niego godzin można znaleźć na liczniku analogowym lub jako zapis w sterowniku, w zależności od modelu urządzenia. Równie ważne jest także zapoznanie się z dokumentacją dotyczącą wszystkich remontów i napraw, jakie sprężarka przeszła. Poznanie historii kompresora może sporo powiedzieć o jego stanie. Polecamy również zajrzeć do wnętrza sprężarki i sprawdzić poziom czystości. Wydaje się to zbędne? To drobiazg, ale dzięki niemu będziemy wiedzieli, czy urządzenie jest zaniedbane, czy też właściciel stara się utrzymać je w jak najlepszej kondycji i stanie technicznym. Części w zadbanym sprzęcie nie będą mocno zanieczyszczone a tym samym podzespoły będą miały dobre warunki do pracy z najwyższą wydajnością, wytwarzając czyste sprężone powietrze doskonałej jakości.
Ostatnim krokiem, o którym należy pamiętać, jest zrewidowanie stanu pasków klinowych w używanym kompresorze. Ten element również wyraźnie pokazuje stopień zużycia urządzenia, a także dbałość właściciela o jego dobry stan.
Pamiętając o tych elementach, możemy z łatwością kupić używany kompresor w dobrym stanie i w atrakcyjnej cenie. Warto rozważyć tę opcję i zaoszczędzić nieco na wyposażeniu bez utraty jego jakości.