Domki mobilne a prawo budowlane

W sieci często można spotkać się z pytaniami i wątpliwościami na temat stawiania różnych obiektów budowlanych na działkach. Ich właściciele najwięcej problemów miewają z ewentualnymi pozwoleniami budowlanymi. Jak na tym tle wyglądają domki mobilne? Czy ich postawienie jest równoznaczne z koniecznością załatwiania wielu formalności? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Domek holenderski – kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę?

Zgodnie z art. 29, pkt. 2a Ustawy Prawa Budowlanego, wszelkie obiekty wolnostojące o powierzchni poniżej 35 metrów kwadratowych mogą być stawiane bez pozwolenia. Traktowane są one jako rekreacyjne budynki, przeznaczone do wypoczynku okresowego. Kolejnym kryterium, jakie należy spełnić jest to, iż na działce o powierzchni do 500 metrów kwadratowych może znajdować się tylko jeden tego typu obiekt.

Pomimo braku potrzeby starania się o pozwolenie, trzeba pamiętać o zgłoszenie konstrukcji do właściwego organu (urzędu miasta lub starostwa powiatowego). Jeśli w przeciągu 30 dni od momentu zgłoszenia nie pojawi się sprzeciw, może być ona stawiana bez przeszkód.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wówczas, gdy mamy do czynienia z domkiem o powierzchni powyżej 35 metrów kwadratowych. W takich przypadku potrzebne jest pozwolenie – chyba że stawiamy budynek, który nie jest związany z gruntem na stałe.

Domek mobilny jako konstrukcja tymczasowa

Ostatnie ze wspomnianych kryteriów spełniają domki holenderskie na kołach. Pod względem prawnym, są one tak zwanymi obiektami tymczasowymi, podobnie jak przyczepa. Dzięki temu ich metraż może przekraczać wspomniany limit 35 metrów kwadratowych. Trzeba przy tym pamiętać jednak o pewnych obostrzeniach.

  • Taki domek mobilny należy zgłosić, a następnie postawić go w przeciągu maksymalnie 180 dni od rozpoczęcia budowy.
  • Dwa razy w roku budynek ten trzeba przestawić na inną działkę.
  • Po przestawieniu znów istnieje obowiązek zgłoszenia domku w urzędzie. Jego właściciel ma na to 180 dni.

Powyższych operacji można uniknąć, zdobywając pozwolenie na budowę lub decydując się na domek o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych.

Dlaczego mobilne domki holenderskie to dobry wybór?

Choć kwestie prawne związane ze zgłoszenia i pozwoleniami są bardzo ważne, warto wziąć pod uwagę też pozostałe kryteria. Jak się bowiem okazuje, domki mobilne okażą się dobrym wyborem z wielu innych powodów. Sam fakt wyposażenia ich w koła sprawia, że możemy je swobodnie przestawiać w najbardziej pasujące nam miejsca w obrębie własnej działki lub działek.

Do tego dochodzi sposób wykonania tych konstrukcji. Producent domków holenderskich korzysta z nowoczesnych materiałów i rozwiązań budowlanych, które mają ogromny wpływ na komfort odpoczynku. Wspomnieć należy tu przede wszystkim o następujących kwestiach.

  • Skuteczna izolacja i ogrzewanie – stosowane są membrany wiatro- i paroizolacyjne, a także grzejniki elektryczne lub gazowe. Dzięki temu są to domki mobilne całoroczne. Z powodzeniem można korzystać z nich nie tylko latem, ale również w okresie jesienno-zimowym.
  • Wykończenie z użyciem wysokiej jakości tworzyw – mowa tu między innymi o panelach ściennych PCV lub MDF, szkielecie drewnianym, wzmacnianej, stalowej ramie, pięciokomorowych oknach, a także energooszczędnym oświetleniu LED. Wszystko to przekłada się na bardzo wysoki standard.
  • Swoboda aranżacyjna – domki mobilne powstają w różnych konfiguracjach, dlatego z łatwością możemy dobrać budynek dostosowany pod względem liczby i sposobu ułożenia pomieszczeń.

Co równie istotne, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić domek mobilny szyty na miarę. Jest to konstrukcja tworzona na zamówienie, specjalnie dostosowywana do potrzeb zamawiającego. Specjaliści są w stanie pomóc nam w każdej istotnej kwestii, związanej z wyglądem i parametrami domku mobilnego. Tak rozumiana swoboda pozwala zdobyć wymarzone miejsce do odpoczynku. Nie tylko w trakcie wakacji, ale zawsze, gdy tylko najdzie nas na to ochota.

Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne

More in Dom i ogród

You may also like

Comments are closed.