Czy warto łączyć w domu rekuperację i pompę ciepła?

Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwalają na zasadnicze obniżenie wydatków przeznaczonych na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Do nich zaliczają się między innymi rekuperacja i pompy ciepła. Jak działają te systemy i czy warto je łączyć w jednym obiekcie?

Zapewnienie optymalnych warunków termicznych w pomieszczeniach jest coraz częściej faktorem wyznaczającym komfort mieszkania w domach i mieszkaniach. Jednocześnie inwestorzy prywatni zwracają uwagę nie tylko na cenę montażu systemów, ale także koszty eksploatacji tym bardziej, że wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz surowców kopalnych z roku na rok wydatki na ogrzewanie i chłodzenie wzrastają. Zarówno rekuperacja, jak i pompy ciepła pozwalają nie tylko na uzyskanie komfortowej temperatury w pokojach, ale również są rozwiązaniami ekologicznymi i energooszczędnymi, dzięki którym wydajnie zmniejszają się koszty przeznaczane na ogrzewanie i chłodzenie domów.

Rekuperacja w domu – świeże powietrze i odzysk energii

Rekuperacja domowa to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala na stały dopływ powietrza do wnętrza domu przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazywaniu jej do gazu wprowadzanego do domu. Pozwala to na znaczne oszczędności energii cieplnej i ograniczenie strat wynikających z tradycyjnego wietrzenia. Jednocześnie rekuperacja wraz z wymianą przeprowadza wstępną filtrację gazu wtłaczanego do domu eliminując znaczną część zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu zewnętrznym. Bardziej zaawansowane systemy posiadają wbudowane czujniki CO2, dzięki czemu uruchamiają się automatycznie po przekroczeniu norm.

Świeże powietrze odpowiednio nasycone tlenem jest kluczowe dla zdrowia i doskonałego samopoczucia mieszkańców. Zapewnia warunki do odpowiedniej regeneracji organizmu, sprzyja skupieniu uwagi oraz poprawia skuteczność przyswajania wiedzy. Właściwie natlenione za sprawą rekuperacji powietrze  jest gwarancją prawidłowego rozwoju dla najmłodszych oraz poprawia dobrostan użytkowników.

Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ogranicza się dostęp substancji szkodliwych do wnętrza domu (smogu, alergenów itp.), co dzieję się w przypadku tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń. Co więcej, nie traci się ciepłego lub chłodnego powietrza na rzecz gazu o temperaturze panującej na zewnątrz, co przekłada się na znaczące oszczędności w zakresie wydatków ponoszonych na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń.

Pompy ciepła – tanie i ekologiczne ogrzewanie i chłodzenie

Odwrót od zastosowania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń stał się faktem. Zastosowanie systemów wykorzystujących ekologiczne i odnawialne źródła energii jest coraz powszechniejsze w polskich domach. Dotyczy to także systemów przeznaczonych do uzyskania optymalnych temperatur w pomieszczeniach. Pompy ciepła doskonale sprawdzają się zarówno w ogrzewaniu, jak i chłodzeniu domów. Najpopularniejsze wśród nich są pompy ciepła typu powietrze-woda, które odzyskują energię ze sprężania powietrza i przekazują ją do wody stanowiącej medium przekazującym ciepło/chłód do wnętrz za pomocą kaloryferów, ogrzewania podłogowego czy innych niskotemperaturowych odbiorników np. ogrzewania ściennego.

Pompy ciepła sprawdzają się w systemach pracujących w temperaturach zewnętrznych sięgających nawet do -25 stopni Celsjusza. Taka rozpiętość sprawia, że doskonale realizują swoje funkcje na szerokościach geograficznych, na których leży Polska. Ich niewątpliwą zaletą jest niskie zużycie energii, co skutkuje znacznymi oszczędnościami w ogrzewaniu pomieszczeń. Co więcej, pompy ciepła powietrze-woda mogą służyć także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Zalety połączenia rekuperacji i pompy ciepła w domu

Zastosowanie energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań w domu, takich jak pompa ciepła powietrze-woda oraz rekuperacja, pozwala na zasadnicze obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń. Systemy te mogą działać samodzielnie, ale mogą być instalowane współbieżnie, przez co zapewniają komplementarne funkcjonowanie skutkujące jeszcze niższymi stratami ciepła i wyższymi zyskami. Rekuperacja odzyskując ciepło i oddając je do powietrza w domu sprawia, że pompa ciepła może pracować na niższej wydajności, co jednocześnie zmniejsza jej pobór mocy. Tak funkcjonujące ze sobą systemy sprawiają, że przy jednoczesnym wzroście komfortu wzrastają również oszczędności. Słowem – to się naprawdę opłaca!

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

More in Technologie

You may also like

Comments are closed.