Balustrada z nierdzewki – jak czyścić stal nierdzewną?

stal-nierdzewna

Stalowe balustrady i barierki oraz schody ze stali nierdzewnej od dawna wykorzystywane są do wyposażenia budynków użytkowych. Za ich popularnością przemawia przede wszystkim wytrzymałość stali nierdzewnej, jej wygląd i opłacalność zakupu produktów wykonanych z nierdzewki. Żeby jednak balustrada z nierdzewki wytrzymała przez lata w dobrym stanie, przed dopuszczeniem jej do sprzedaży trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie stali. 

Obróbka mechaniczna stali nierdzewnej jest najskuteczniejszym i najmniej inwazyjnym sposobem czyszczenia stali nierdzewnej. Na czym polega ten rodzaj obróbki stali nierdzewiejącej i za pomocą jakich narzędzi się odbywa?

 

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej 

Stal nierdzewiejąca jest bardziej wytrzymała niż stal zwykła, w dodatku jest antykorozyjna, dlatego bez problemu można ją montować na zewnątrz budynku. Produkty ze stali nierdzewiejącej są wykorzystywane na balkonach, tarasach i antresolach, przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych, a także do produkcji stalowych schodów. 

Zewnętrzne balustrady ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne i rdzę. Nie wymagają też dodatkowych zabiegów konserwujących i nie muszą być często serwisowane. Są zatem całkowitym przeciwieństwem barierek wykonanych ze zwykłego żelaza i drewna, które niszczeją dużo szybciej niż ich stalowa odpowiedniczka. Balustrady z nierdzewki swoją wytrzymałość zawdzięczają fabrycznej obróbce stali, podczas której ich powierzchnia pokrywana jest ochronną warstwą zapobiegającą matowieniu i rdzewieniu stali. Przed tym stal, z której zostanie wykonana balustrada, musi być jednak dokładnie oczyszczona z nierówności i zanieczyszczeń, które powstają podczas przetwórstwa stali. 

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej jest ważne zwłaszcza dlatego, że przygotowuje stal do dalszej obróbki i nałożenia warstwy pasywnej chroniącej balustradę przed rdzewieniem. 

 

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej – jakie rodzaje?

Stal nierdzewna przeznaczona do dalszej obróbki i wyrobu balustrad musi być uprzednio przygotowana i oczyszczona. W przeciwnym przypadku warstwa ochronna odpowiedzialna za wytrzymałość barierki i antykorozyjność będzie nieskuteczna. Jedną z najbezpieczniejszych metod czyszczenia stali nierdzewnej jest mechaniczna obróbka stali. Należą do niej:

  • oczyszczanie stali nierdzewnej za pomocą narzędzi 
  • obróbka stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa
  • obróbka stali nierdzewnej za pomocą strumienia ściernego.

 

Czyszczenie stali nierdzewnej za pomocą narzędzi

Czyszczenie stali nierdzewiejącej za pomocą narzędzi jest jedną z najskuteczniejszych, najmniej inwazyjnych i najtańszych metod obróbki stali. W dodatku metoda ta nie wymaga specjalnych urządzeń, a narzędzia wykorzystywane do oczyszczania stalowych elementów są powszechnie dostępne na rynku. Wśród typów czyszczenia stali za pomocą narzędzia znajduje się:

  • szczotkowanie stali – przy użyciu ręcznych lub mechanicznych szczotek
  • skrobanie stali – czyli pozbywanie się drobnych uszkodzeń i pozostałości, np. po rdzy i starych powłokach ochronnych, za pomocą ręcznych skrobaków. Po oskrobaniu stal nierdzewna jest wygładzana za pomocą szczotkowania
  • iglicowanie stali – metoda ta wspomaga skrobanie i szczotkowanie stali. Iglicowanie stali nierdzewnej polega na usunięciu drobnych pozostałości korozyjnych poprzez napędzane maszynowo iglice
  • młotkowanie stali nierdzewnej – stal jest opukiwana za pomocą młotka ręcznego lub młotka pneumatycznego. Dzięki temu zabiegowi pozbywamy się drobnych nierówności i pozostałości po obróbce stali nierdzewnej. 

Uwaga: zbyt silne uderzenia młotka może powodować drobne uszkodzenia, które będą prowadziły do korozji naprężeniowej 

  • szlifowanie stali – stal nierdzewna jest szlifowana za pomocą tarczy ściernej o różnej grubości i rodzaju uziarnienia przymocowanej do szlifierki. Dzięki temu z powierzchni stali pozbywamy się drobnych nierówności i zanieczyszczeń
  • polerowanie stali – to ostatni etap obróbki mechanicznej stali, który polega na polerowaniu stalowego przedmiotu za pomocą tarczy polerskich.

 

Czyszczenie stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa

Oczyszczanie stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa jest dedykowane małym stalowym przedmiotom o nieregularnym kształcie, których nie można wyczyścić za pomocą tradycyjnych narzędzi mechanicznych, np. dużego młotka lub tarczy polerskiej. W trakcie procesu oczyszczania stalowej powierzchni z nierdzewki za pomocą luźnego ścierniwa stalowy przedmiot umieszcza się w specjalnym pojemniku z roztworem chemicznym i ścierniwem. Naczynie poddawane jest drganiom wibracyjnym lub obrotowym, podczas których przedmiot umieszczony wewnątrz pojemnika jest oczyszczany przez otaczające go ścierniwo. Jest to bardzo wygodna i szybka metoda czyszczenia mechanicznego stali nierdzewnej, przydatna zwłaszcza w przypadku małych przedmiotów ze stali i wszelkiego rodzaju złączek. 

 

Czyszczenie stali nierdzewnej za pomocą strumienia ściernego

W przeciwieństwie do czyszczenia stali za pomocą luźnego ścierniwa obróbka mechaniczna za pomocą strumienia ściernego może być wykorzystywana zarówno do mniejszych, jak i gabarytowych przedmiotów. Oczyszczany element stalowej balustrady jest umieszczany w specjalnej maszynie, a następnie poddawany naciskowi silnego strumienia wody albo gazu wzbogaconego o ścierające drobinki. W związku z tym, że efektem końcowym obróbki jest nieskazitelnie gładka powierzchnia stali nierdzewiejącej, tę metodę czyszczenia balustrady nierdzewnej uważa się za najdokładniejszą i najbardziej skuteczną. 

źródło: kobamet.pl

More in Dom i ogród

You may also like

Comments are closed.